koleini
19 اسفند 1401 - 09:50

دستگیری باند کلاهبرداری اسکیمری در کرمانشاه توسط پلیس

کرمانشاه- رئیس پلیس فتای استان کرمانشاه از دستگیری باند کلاهبرداری اسکیمری که در پوشش میوه فروش فعالیت داشته‌اند در کرمانشاه توسط پلیس خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سرهنگ علی کسانی اظهار کرد: تعدادی از شهروندان با مراجعه به پلیس فتا استان کرمانشاه عنوان کردند مبالغی از حساب آنان بدون اطلاع برداشت شده در حالی که کارت در اختیار خودشان بوده است.

وی ادامه داد: پس از اخذ اظهارات مالباختگان و بررسی‌های انجام‌شده این احتمال که کارت‌های بانکی شکات توسط دستگاه اسکیمر کپی گردیده قوت گرفت تا اینکه مأموران پلیس فتا در تحقیقات خود متوجه شدند مجرم تحت پوشش یک وانت فروش میوه در یکی از محلات شهرستان کرمانشاه مشغول فعالیت بوده و پس از خرید شهروندان عنوان کرده که دستگاه کارتخوان وی دچار نقص فنی بوده با دو بار کشیدن کارت بانکی از این طریق اقدام به کپی‌برداری از کارت‌های بانکی مالباختگان به‌وسیله دستگاه اسکیمر کرده است.

کسانی بیان کرد: تحقیقات تکمیلی نشان می‌داد که میوه فروش دوره گرد پس از برداشت مبالغ از حساب مشتریان آنها را صرف خرید طلا از کرمانشاه و دیگر استان‌های کشور کرده است که در ادامه و با بررسی‌های تکمیلی و همه‌جانبه و بهره‌گیری از روش‌های فنی دیگر اعضای باند شناسایی و پس از هماهنگی‌های قضائی در محل اختفای خود در یکی از محلات شهرستان کرمانشاه دستگیر شدند.

رئیس پلیس فتا استان کرمانشاه با اشاره به کشف تجهیزات اسکیمر و کارتخوان معیوب و سایر ادوات جرم از مخفیگاه متهمان، یادآوری کرد: اعضای باند در بازجویی‌ها به جرم خود اعتراف و پس از تکمیل تحقیقات از آنها تعداد ۳۰ کارت بانکی، کارتخوان معیوب و پنج دستگاه گوشی هوشمند کشف شد.

وی با بیان اینکه تاکنون چهار نفر از شهروندان شکایت خود را مطرح کرده‌اند، مبلغ برداشت شده از حساب این افراد را ۷۰۰ میلیون ریال ذکر کرد و گفت: اعضای باند به همراه تجهیزات مکشوفه تحویل مراجع قضائی شدند.

کسانی همچنین به شهروندان توصیه کرد: برای جلوگیری از کلاهبرداری و سرقت‌های این‌چنینی و افزایش آگاهی‌های عمومی به شهروندان توصیه می‌شود از ارائه اطلاعات مالی و بانکی خود و اعلام رمز آنها به افراد غیر خودداری کرده و در هنگام خرید سعی کنند شخصاً اقدام به وارد نمودن رمز کارت نمایند و از بازگو کردن رمز در مکان‌های عمومی خودداری کنند و حتی‌المقدور در بازه زمانی مشخص رمزهای خود را تغییر دهند.

این مقام انتظامی در پایان گفت: شهروندان همچنین می‌توانند از طریق وب‌سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی یا شماره تماس ۰۹۶۳۸۰ مشکلات و مسائل حوزه سایبری را اطلاع رسانی کنند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1084074